Zakrzówek


    Wiosna w pełni, zajęcia na uczelni wydają się nie mieć końca więc kreatywny student ZAWSZE znajdzie sposób na uczestnictwo w wykładach w bardzo ciekawy sposób.
Tym razem padło na Zakrzówek. 

                                      

Zalew Zakrzówek powstał w 1990 po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się on z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych krakowian, jednak kąpiel w zalewie jest obecnie zabroniona.
                                      

Na terenie zalewu kręcono film Jurka Bogajewicza pt. Boże Skrawki
W czasie II wojny światowej, gdy teren był wykorzystywany jako kamieniołom, od września 1940 r. do października 1941 r. pracował w nim Karol Wojtyła.
                                       


Akwen udostępniony jest obecnie dla celów nurkowania; dzierżawi go Centrum Nurkowe Kraken. Podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 7-21 metrów i obejmują m.in. dużego fiata, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię robotników. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej. Maksymalna głębokość zalewu wynosi 32 m. Widoczność pod wodą potrafi sięgać 15 metrów, jednak poniżej ok. 23 metrów głębokości widoczność spada drastycznie z powodu zalegającego siarkowodoru.O a to ciekawostka :
 http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/995505,zalew-zakrzowek-wielu-mowi-ze-to-miejsce-samobojcow-jaka,id,t.html#14a5d2be64fb3f1f,1,3,3

3 komentarze:

  1. Genialne miejsce, nie polecałabym tam tylko uczenia się do sesji ;))

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedno z moich ulubionych miejsc w Krakowie.

    OdpowiedzUsuń

Blogger templates

Follow us

Copyright © 2013 Isabel and Blogger Templates - Anime OST.