Andrzejki nie po polsku...

Jak bawimy się w Polsce - wiemy wszyscy... 


Tymczasem co dzieje się tego wieczoru w innych krajach? Andrzejki w Niemczech 

W Niemczech andrzejki obchodzone są w tym samym czasie, co w naszym kraju – w wigilię święta św. Andrzeja. 
Uważa się, że jeśli w nocy z 29 na 30 listopada młode kobiety będą spały nago, najprawdopodobniej zobaczą we śnie swojego przyszłego męża. 
bed1.JPG


Andrzejki na Ukrainie
Na Ukrainie andrzejki przypadają 13 grudnia, co wiąże się z kalendarzem liturgicznym, przesuniętym tutaj o 2 tygodnie w stosunku do naszego,
Andrzejki na Ukrainie to czas na figle i psoty. Należy do nich np. ściąganie sąsiadom bramek czy wynoszenie pługu na dach. Wszystko oczywiście związane jest ściśle z zamążpójściem – z reguły panna mieszkająca w domu, który został „dotknięty” psikusem, cieszy się dużym powodzeniem w okolicy i ma spore grono wielbicieli.( u mnie ten zwyczaj na wsi jest z 23 na 24 grudnia!)


Andrzejki w Rumunii

W Rumuni andrzejki to czas kiedy magiczne rytuały pomagają pozbyć się złych duchów i oczyścić z nich ziemię oraz ludzi. Sekretną bronią jest czosnek, który należy zjeść w noc poprzedzającą dzień świętego Andrzeja. Czosnek również układa się przed drzwiami, w oknach i kominach, aby bronił przed złymi duchami. 
czosnek.jpg


Andrzejki w Rosji

Wróżby przepowiadające przyszłość wykonuje się również w Rosji. Zabawy odbywają się tam od 7 do 19 stycznia. Najważniejsza jest noc z 18 na 19 stycznia, czyli w święto Chrztu Pańskiego. 18 stycznia o godzinie 23.45 panny siadają przed dużym lustrem mając małe lusterko na kolanach, tak aby jedno odbijało się w drugim. Wcześniej w kilku miejscach wokół lustra ustawia się zapalone świece. Następnie przywołuje się narzeczonego. Jeśli panna będzie patrzeć intensywnie w lustro o północy powinna ujrzeć twarz swojego przyszłego męża.  ( chyba bym się nie odważyła ;)   )
k,Njg5MzA0MDUsNDcwMjUxMzY=,f,638522_lustro_orig.gif

2 komentarze:

  1. Fajnie, że napisałaś o tym wszystkim, bo muszę przyznać, że nie miałam pojęcia jak jest w innych krajach. I nie wiem, które Państwo pobija wszystko, ale jak napisałaś o tym pługu na dach.. to chyba Ukraina wygrywa:D

    OdpowiedzUsuń
  2. Pług i fury spotkać można również na polskich wsiach podczas tradycji przedświątecznych.
    Mnie delikatnie przeraża to wpatrywanie się nocą w lustro...

    OdpowiedzUsuń

Blogger templates

Follow us

Copyright © 2013 Isabel and Blogger Templates - Anime OST.