mama, mom, moder, mutter, okasan... czyli dzień mamy na świecie
Jaka jest Matka Polka wie każdy. Oddana, kochająca, poświęcająca się, czuła i zawsze wie, gdzie są zgubione rzeczy.
A jaka jest matka na świecie? 
Zwyczaje wychowania dzieci idą za przysłowiem... co kraj to obyczaj... 
 W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. W Indonezji święto 22 grudnia. W licznych krajach Dzień Matki obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet czyli 8 marca.
1.  W Australii Dzień Matki przypada w drugą niedzielę maja, a jego obchody bardzo przypominają te w Stanach Zjednoczonych. Tutaj też zwyczajowe przypięcie goździka może mieć różne znaczenie. Kolorowe kwiaty oznaczają, że matka danej osoby jeszcze żyje, podczas gdy biały goździk nosi się, by niejako złożyć hołd rodzicielce, która już odeszła. Podobnie rzecz wygląda na przykład w Republice Południowej Afryki.
2. Japonia  (święto obchodzone jest w drugą niedzielę maja)
Dziecko bardzo wcześnie uczy się, jak jeść samodzielnie i  serwetkę zawsze trzymać na kolanach. Kiedy wstaje od stołu, dziękuje za posiłek. Dzieci japońskie wiedzą, że każdy posiłek przygotowany przez mamę należy zjeść. Jeśli maluch odsuwa pełną miseczkę, mama nie biegnie po coś innego do jedzenia. Czeka, aż dziecko zgłodnieje i zje to, co wcześniej przygotowała. 

3. Irlandia i Wielka Brytania 
Dzień Matki obchodzi się tam w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, już od XVII wieku. 
 Najpopularniejszymi kwiatami wręczanymi mamom są róże, goździki i chryzantemy, tradycyjne "matczyne" ciasto zaś, zwane Simnel Cake, to bogaty w bakalie przysmak o silnym migdałowym aromacie.
4. W Jugosławii popularny jest zwyczaj zwany "łóżkowym więzieniem". Dzieci nie wypuszczają swoich mam z łózka, jeżeli nie dostaną od nich słodyczy. W zamian za to pomagają im w domowych obowiązkach, tak by mogły wypoczywać.

5. We  Francji (ostatnia niedziela maja, czasem pierwsza niedziela czerwca jeśli święto wypada w Zesłanie Ducha Świętego) dominują  prezenty związane ze stylem życia tak jak książki, zestawy kosmetyków, perfumy, kupony do SPA lub markowych sklepów. Najmłodsze dzieci obdarowują Mamy własnoręcznie wykonanymi laurkami, drobiazgami czy wierszykami.

 

0 komentarze:

Blogger templates

Follow us

Copyright © 2013 Isabel and Blogger Templates - Anime OST.