Małe, miłe, mięciutkie i urocze stworzenie chowa za sobą bardzo ciekawą historię wierzeń i zabobonów.
Mowa o króliczku wielkanocnym.
1. Mroczny demon
Niech Was nie zmyli to miłe mięciutkie futerko i uroczy nosek. Dawniej wierzono, że po zmroku przeistacza się on w demona pełnego takich zjaw jak czarownice, dusze zmarłych, diabły. Pojawienie się go oznaczało tarapaty. Był to symbol pecha i nieszczęść.
2. Znienawidzony w Australii
W Australii królików jest bardzo dużo. Tak dużo, że zaczynają wyrządzać poważne szkody. Nie są mile widziane w gospodarstwach i budzą złe skojarzenia. Dlatego symbol królika wielkanocnego jest zastępowany Wielkouchym Króliczym.
3. Króliczek Wielkanocny Niemcem?
Wielkanocnym symbolem odrodzenia jest zając – legendarny towarzysz i święte zwierzę bogini Ēostre, symbol odradzającej się przyrody, wiosny i płodności. Wielkanocny króliczek nie jest więc żadnym współczesnym wynalazkiem. Symbol ten został zaczerpnięty ze starej germańskiej tradycji. W związku z czym najpierw tylko dzieci z kręgu kultury germańskiej w wielkanocny poranek poszukiwały kolorowych jajek, zostawionych im przez wielkanocnego zajączka. Pierwsze jadalne zajączki są pomysłem Niemców. Na rynku pojawiły się w 1800 roku. Do wyboru były zajączki zrobione z ciasta bądź cukru. Na podstawie str www.polki.pl4. Drużyna Króliczka Wielkanocnego
Króliczek posiada swoją bandę. Razem roznoszą pisanki. W Czechach trzyma sztamę z kogutami, w Szwajcarii proceder ten uprawia z kukułkami.
5. A to zbereźnik!
W Polsce uważany jest za symbol płodności, ba nawet zbereźności.
Trzeba zauważyć, że nawet dzisiaj słynne są "króliczki" Playboya. Jego biedne uszka i nóżki przez wiele lat (nawet w niektórych kulturach do dzisiaj) traktowane są jako amulety szczęścia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz