Nic juz nie bedzie takie samo... - O Swietym Mikolaju slow kilka


Skąd wziął się miły starszy pan z dłuuugą siwą brodą i uczciwie wypracowanym dużym brzuszkiem?


Oczywiście, że z Ameryki!   ohh   Santa Clause...
Jak?  - Początkowo Biskupa z Miry  przedstawiano w stroju biskupim, z workiem prezentów dla grzecznych dzieci w jednej ręce oraz rózgami dla niegrzecznych w drugiej. Jednak owy wizerunek amerykański koncern produkujący jeden z najpopularniejszych na świecie napojów uznał za zbyt poważny, dlatego w roku 1930 poprosił amerykańskiego artystę Freda Mizena o zaprojektowanie nowego wyglądu. Obecnie Mikołaj to starszy, grubszy mężczyzna ubrany w czerwony kostium i z charakterystyczną czerwoną czapką z białym pomponem. I tak właśnie dzisiaj wyobrażają sobie św. Mikołaja dzieci.
(Jakie to brutalne...)


Dzięki Amerykanom taki wizerunek świętego z workiem prezentów funkcjonuje niemal na całym świecie. Jednak w wielu krajach krzewione są własne tradycje rozdawania prezentów dzieciom. Nie trzeba szukać daleko :

 Mikołaj w Poznaniu

Legenda głosi, że rano 6 grudnia zagląda przez szybę i gdy zobaczy wyczyszczone buty zostawia domownikom  prezenty (kocham to słowo). Jeśli jednak buty będą brudne lub nie będzie ich w ogóle, zostawi on zgniłą pyrę (czyt.ziemniaka)
Mikołaj jako Gwiazdor
Zanika tradycja  Gwiazdora. Dziś występuje on tylko na Kaszubach i w województwie opolskim. Na Dolnym Śląsku coraz częściej używa się już jednak imienia św. Mikołaja. Nazwa Gwiazdor stosowana jest już tylko w niektórych miejscowościach.

Mikołaj doczekał się również swojego żeńskiego odpowiednika. Mianowicie...  
Wiedźma Befana (Włochy), 
 

La Befana – wróżka o wyglądzie wiedźmy, dosyć złośliwa, która w tradycji włoskiej przynosi dzieciom prezenty w związku z Bożym Narodzeniem. Pełni tę samą rolę, co święty Mikołaj. Dzieci oczekują prezentów od Befany w noc z 5 na 6 stycznia w Święto Trzech Króli. Pochodzenie jej imienia ma przypuszczalnie związek epifanią, czyli aktem objawienia.
Befana jest staruszką z długim, zakrzywionym nosem. Ubrana jest w postrzępione i brudne rzeczy. Głowę ma przewiązaną szalem lub chustką. Lata na miotle, wchodzi do domów przez komin i zostawia w skarpecie prezenty. Dzieci, które chcą się jej przypodobać powinny zostawić na stole przed snem mandarynkę, pomarańczę lub kieliszek wina. Dzieciom mówi się, że jeżeli nie będą grzeczne, to wiedźma Befana włoży im do świątecznej skarpety węgiel, popiół, cebulę lub czosnek.
Legenda głosi, że Trzej Królowie powiedzieli Befanie o narodzeniu Jezusa, jednak nie zdążyła ona na jego powitanie, ponieważ zgubiła się. Od tego czasu Befana, latając na miotle, zostawia prezenty w każdym domu, w którym mieszka dziecko, na wypadek, gdyby był w nim Jezus
http://pl.wikipedia.org/wiki/Befana

3 komentarze:

 1. Mikołaj to Mikołaj i nic tego nie może zmienić:D

  OdpowiedzUsuń
 2. O, proszę. :D
  Wolałam jednak myśleć sobie o starszym grubym dziadku, który wbija się do domu przez komin niż kojarzyć go z coca colą. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już będę go kojarzyć tylko z biskupem, a coca cola niech mnie pocałuje w nos za popsucie wyobraźni ! ;)

   Usuń

Blogger templates

Follow us

Copyright © 2013 Isabel and Blogger Templates - Anime OST.