Jak bawimy się w Polsce - wiemy wszyscy...
Tymczasem co dzieje się tego wieczoru w innych krajach?
Andrzejki w Niemczech
W Niemczech andrzejki obchodzone są w tym samym czasie, co w naszym kraju – w wigilię święta św. Andrzeja.
Uważa się, że jeśli w nocy z 29 na 30 listopada młode kobiety będą spały nago, najprawdopodobniej zobaczą we śnie swojego przyszłego męża.
Andrzejki na Ukrainie
Na Ukrainie andrzejki przypadają 13 grudnia, co wiąże się z kalendarzem liturgicznym, przesuniętym tutaj o 2 tygodnie w stosunku do naszego,
Andrzejki na Ukrainie to czas na figle i psoty. Należy do nich np. ściąganie sąsiadom bramek czy wynoszenie pługu na dach. Wszystko oczywiście związane jest ściśle z zamążpójściem – z reguły panna mieszkająca w domu, który został „dotknięty” psikusem, cieszy się dużym powodzeniem w okolicy i ma spore grono wielbicieli.
( u mnie ten zwyczaj na wsi jest z 23 na 24 grudnia!)
Andrzejki w Rumunii
W Rumuni andrzejki to czas kiedy magiczne rytuały pomagają pozbyć się złych duchów i oczyścić z nich ziemię oraz ludzi. Sekretną bronią jest czosnek, który należy zjeść w noc poprzedzającą dzień świętego Andrzeja. Czosnek również układa się przed drzwiami, w oknach i kominach, aby bronił przed złymi duchami.
Andrzejki w Rosji
Wróżby przepowiadające przyszłość wykonuje się również w Rosji. Zabawy odbywają się tam od 7 do 19 stycznia. Najważniejsza jest noc z 18 na 19 stycznia, czyli w święto Chrztu Pańskiego. 18 stycznia o godzinie 23.45 panny siadają przed dużym lustrem mając małe lusterko na kolanach, tak aby jedno odbijało się w drugim. Wcześniej w kilku miejscach wokół lustra ustawia się zapalone świece. Następnie przywołuje się narzeczonego. Jeśli panna będzie patrzeć intensywnie w lustro o północy powinna ujrzeć twarz swojego przyszłego męża. ( chyba bym się nie odważyła ;) )
Fajnie, że napisałaś o tym wszystkim, bo muszę przyznać, że nie miałam pojęcia jak jest w innych krajach. I nie wiem, które Państwo pobija wszystko, ale jak napisałaś o tym pługu na dach.. to chyba Ukraina wygrywa:D
OdpowiedzUsuńPług i fury spotkać można również na polskich wsiach podczas tradycji przedświątecznych.
OdpowiedzUsuńMnie delikatnie przeraża to wpatrywanie się nocą w lustro...