Gałęzice


Dziś zabiorę Was do pięknej i spokojnej miejscowości Gałęzice, leżącej w Gminie Piekoszów (świętokrzyskie)

Cel nr 1 wyprawy (bo po drodze ;P ) to Góra Stokówka
DSC00107.jpg


Góra Stokówka to znakomite miejsce na naukę i ćwiczenie wspinaczki. Są tu 83 drogi wspinaczkowe. Niektóre skały mają nawet 20 m. Ze szczytu Stokówki rozciąga się piękny widok na zamek w Chęcinach, Górę Miedziankę i południowe Pasma Gór świętokrzyskich. 


118202.jpg

277914.jpg

DSC00108.jpg


stokowka1.jpg


Kilkaset metrów na południowy - wschód od Stokówki znajduje się jaskinia Piekło pod Skibami.
To cel nr 2 trasy.
13594IMG_.JPGA teraz troszkę mądrości: 
Jaskinia '' Piekło '' znajduje się na północno - zachodnim zboczu Góry Żakowej, w pobliżu wschodniego krańca wsi Gałęzice. Obok jaskini prowadzi szlak turystyczny koloru niebieskiego: Chęciny - jaskinia  Piekło pod Skibami ( 5 km. ) - Góra Żakowa - Szewce - Zgórskie Góry - Kielce Słowik - Kielce - Daleszyce - Widełki - Łagów.
Jaskinia ma 57 metrów długości, prowadzą do niej 4 wejścia. Główny  korytarz  mający ok. 20 metrów  jest łatwo  dostępny, boczne korytarze są ciasne i wąskie. W pobliżu głównego otworu, wewnątrz jaskini znajduje się niewielkie zagłębienie będące prawdopodobnie pozostałością  zasypanego szybu  górniczego. Szata  naciekowa tej jaskini  jest  niewielka, a to chyba za sprawą łatwego do niej dostępu. Brak stalaktytów i stalagmitów, tylko w kilku miejscach występują polewy kalcytowe.
Pomimo licznych penetracji obiektu przez turystów znajduje w nim schronienie wiele gatunków nietoperzy, występują tu między innymi: nocek duży, gacek szary, mopek, mroczek późny. Zimują one w wąskich i raczej  niedostępnych korytarzach. W jaskini występuje także kilka gatunków pająków. Jaskinia znana jest od bardzo dawna, w jej okolicach w okresie od  XV  do XVII wieku poszukiwano rud srebra i ołowiu. Od 1954 roku jaskinia Piekło pod Skibami chroniona jest jako pomnik przyrody nieożywionej. W pobliżu znajdują się liczne wychodnie skalne.
jaskinia_pieklo-001.jpg


image_gallery.jpg


Idziemy dobrze,jeśli po drodze mijamy rzeźby diabłów 
7.jpg


W jaskini trzeba uważać, tuż za kładką jest niezabezpieczona dziura i można wpaść.

0 komentarze:

Blogger templates

Follow us

Copyright © 2013 Isabel and Blogger Templates - Anime OST.